Multi Dimension Independent Film Festival

December Results 2021

Winning isn’t everything! Happiness is a state of mind.
You’ve turned your dreams into reality!
Warmest Congratulations.

Best Women’s Film

Winner

You Are Not Alone – Web Series
Directed by: Lyndal Redman

Finalist

Daayen. The hunted.
Directed by: Neha Srivastava

Three Corners of Deception
Directed by: Dr. Meleeka Clary

Best Web Series/TV Pilot

Exceptional Achievement

The Peculiar Pair
Directed by: Alex Wilson-Jones

The Sword in the Sprawl
Directed by: Matthew R Scarpa

Winner

JR “Knows” It All
Directed by: Lynette Aleman

Finalist

Blocked
Directed by: Anntreece Jones

Ludi Tunes
Directed by: Ludmilla Muse

Best Unproduced Script

Exceptional Achievement

Delta
Written by: Daniel Corey

The Deputy
Written by: Paul Corricelli

Winner

Dead Head Hunter
Written by: Jon Tamburini

Finalist

Ambrose
Written by: Elyssa Catalfano

The Split
Written by: nicola green

Best Short Script or Screenplay

Exceptional Achievement

Dying To Learn
Written by: Leroy J Barrett III

Low Hanging Fruit
Written by: Tyris Terrell McKnight

The Forest Line
Written by:

Two Women
Written by: Ken White

Winner

The Artist
Written by: Elyssa A Catalfano

Finalist

How to Lie to Yourself in Three Maybe Four Easy Lessons
Written by: Stoney Forde

Huggy Muggy Do
Written by: Michele Beresford

JR “Knows” It All
Written by: Kitina Y Thomas

Kill the Writer
Written by: Dee

Best Short Film

Exceptional Achievement

LOT______
Directed by: Jonathan kinch

Say No For A Kiss
Directed by: Mazahir Rahim

Winner

Huggy Muggy Do
Directed by: Josh Roger

Finalist

Evil Fucking Pricks
Directed by: Simon C Hussey

Kiss the Sky
Directed by: Michael Lee Buie

The SINS…
Directed by: Lovie Johnson

Best Short Documentary

Exceptional Achievement

The Spirit of Pioneers
Directed by: César Rozas

Unspoken Casualties: The Heartbreak of the Pandemic
Directed by: Cameron Lee

Winner

I’m A Covid Long Hauler AKA I’m Tired Of Being A Medical Misfit
Directed by: Corey T Queen

Finalist

My Dad Spiro
Directed by: Diamando May

Best Script

Exceptional Achievement

JR “Knows” It All
Written by: Kitina Y Thomas

Winner

Surviving the Rona pandemic
Written by: Jonathan Bowman, Daniel Noel

Best Science Fiction

Winner

Reunion
Directed by: Jun Kitamikado

Finalist

Holes in the Sky: The Sean Miller Story
Directed by: Ash Hamilton

Best Quarantine Film

Exceptional Achievement

Huggy Muggy Do
Directed by: Josh Roger

Winner

Meeting
Directed by: Martin Keady

Finalist

#MyCorona

Directed by: Phil Gorn

Best Music Video

Exceptional Achievement

For My Homies
Directed by: Ludmilla Muse

Winner

Breaking Down
Directed by: Ed Mahalick

Finalist

Love
Directed by: Anaya Music

Love – Hate
Directed by: Lynette Aleman

Best Low Budget Film

Exceptional Achievement

Crystal The Creep: Chronicles Of A Creep
Directed by: Sharon Strange

The Predator’s Trap
Directed by: Shelby F. Elwood, Robert Willie

Winner

The Pianist
Directed by: Kaia Hathaway

Finalist

Chance Encounter
Directed by: Ryan Bryant

The Flower People
Directed by: Charles A. Christman III

Best Indie Film

Winner

The Pianist
Directed by: Kaia Hathaway

Finalist

The Arrangement
Directed by: Jake Hunsicker

Best Horror Film

Exceptional Achievement

Holes in the Sky: The Sean Miller Story
Directed by: Ash Hamilton

Winner

I’m Practically Dead
Directed by: Shaun Guzman

Best First Time Filmmaker

Winner

Directing Remotely and Filmmaking During the Pandemic: The Making of #MyCorona
Directed by: Kirk Zeller

Finalist

Roman
Directed by: Dwight Wilkins

Three Corners of Deception
Directed by: Dr. Meleeka Clary

Best Film Poster

Winner

Redemption: Sister Bloody Mary
Directed by: Stephanie Jacobsmeyer

Best Female Director

Exceptional Achievement

Cold Calm
Directed by: Tyna Ezenma

The Pianist
Directed by: Kaia Hathaway

Winner

Chrysaline
Directed by: Taunya Gren

Finalist

Love
Directed by: Anaya Music

Best Feature Script or Screenplay

Exceptional Achievement

Alien Traitor
Written by: Andrew Cahill-Lloyd

Black Gold
Written by: Jonathan Bowman, Daniel Noel

Girl On Fire
Written by: Kimberly Fisher

Spirit of the Wolf
Written by: Pamela PerryGoulardt

To the Moon
Written by: Kasio Violet Drake

Winner

Bone Creek
Written by: Armand Arekian

Finalist

Dancing With Plato
Written by: Nahyr Galaz Ruiz

Edward Cardinald: “The Ghost At Black Moor Castle”
Written by: Elyssa A Catalfano

Best Feature Documentary

Exceptional Achievement

Blob Blob Fish
Directed by: Andrew Mossop

Dream Big (A Golden Time In The Golden State)
Directed by: Marc A Martinez

Winner

dead.boy.
Directed by: Tracey Cochrane

Best Crime Film

Winner

The Protege’ Project…CHAPTER: 1
Directed by: Benny Tjandra, Lovie Johnson

Best Composer

Winner

Love
Directed by: Anaya Music

Finalist

The Pianist
Directed by: Kaia Hathaway

Best Animated Film

Winner

Justin and the Werloobee
Directed by: Ken Yoffe & Ellen Weisberg, John Vo

Finalist

I’m Here
Directed by: Jennifer Hathaway

Best Actor

Winner

Evil Fucking Pricks
Directed by: Simon C Hussey

Best Actor

Winner

Three Corners of Deception
Directed by: Dr. Meleeka Clary

Screening
IS LIVE NOW