Multi Dimension Independent Film Festival

January Results 2022

Winning isn’t everything! Happiness is a state of mind.
You’ve turned your dreams into reality!
Warmest Congratulations.

Best Actor

Exceptional Achievement

Cinnamon
Actor: Tim Nikkel

Winner

Finding the End of the World
Actor: Fabián Corres

Best Actress

Exceptional Achievement

Apache Girl
Actress: Imelda Paclibar

Crystal: The Interview (Short)
Actress: Kira Reed Lorsch

Winner

The Treehouse
Actress: Sophie Ablett

Finalist

Finding the End of the World
Actress: Emiliano Corres

Safe House 1618
Actress: Brittney Carpenter

Best Animated Film

Exceptional Achievement

On / Off
Directed by: Nicolas P. Villarreal

Oyun’s Quest: Prologue
Directed by: Jeasy Sehgal

Winner

Canadian Gothic
Directed by: Apostolos Peter (Tolyak)) Kouroumalis

Finalist

Exhibition
Directed by: Katarzyna Adamus

Best Comedy Film

Exceptional Achievement

Big Momma Earth
Directed by by: Jeff Kazanjian

Daniel. Noah.
Directed by: Daniel Goldberg

The 20-Year-Old Virgin
Directed by: Jalen Coleman

Winner

Cinnamon
Directed by: Michael Bliss

Best Composer

Exceptional Achievement

Unity
Directed by: Mary Gospe

Warrior of Light
Directed by: Mary Gospe

Winner

Reveal
Directed by: Mary Gospe

Finalist

Born To Be A Queen
Directed by: Iris Almaraz

On / Off
Directed by: Nicolas P. Villarreal

Rosebud Lane
Directed by: John Richard Lacy

Best Director

Exceptional Achievement

Candy
Directed by: J. Samuel Ryan

Hidden in Plain Sight – Revealing the Concealed Harpers Ferry Cemeteries
Directed by: Cynthia M. Gayton

Monk Arsenije
Directed by: Svetlana Cemin

Possessed by Aliens
Directed by: Demeter Lorant

Winner

Walk A Mile In My Shoes
Directed by: Alvin Moore

Finalist

Beautiful Violence
Directed by: Joey Medina

Disappear
Directed by: Veronica Narang

Finding the End of the World
Directed by: Fabián Corres

Grave ‘n’ Breakfast
Directed by: Benedikt Keller-Zeller

On / Off
Directed by: Nicolas P. Villarreal

Rosebud Lane
Directed by: John Richard Lacy

Safe House 1618
Directed by: Calvin T. Shepherd

The Magician
Directed by: Brielle S. Carroll

The Treehouse
Directed by: Nicholas Winter

Best Documentary

Exceptional Achievement

Monk Arsenije
Directed by: Svetlana Cemin

Winner

REEL WOMEN
Directed by: Rachel Gregan

Finalist

Vulnerable Innocence
Directed by: Charlene Elizabeth Doak-Gebauer, Nancy Anne Lynch

Best Drama

Exceptional Achievement

Finding the End of the World
Directed by: Fabián Corres

Winner

Rosebud Lane
Directed by: John Richard Lacy

Best Experimental Film

Exceptional Achievement

Spec COMMERCIAL, Jason Markk
Directed by: Jose A Renteria

THE RED CLOCK (2021)
Directed by: Alexandra Balda

Winner

Likee Multi (The Movie)
Directed by: Teddy Moreno

Finalist

On / Off
Directed by: Nicolas P. Villarreal

Best Feature Film

Exceptional Achievement

April: A Real Life Story
Directed by: Joerg Duske, Chantall Ford

Chase’s Shadow
Directed by: Brad Tessin

Winner

Safe House 1618
Directed by: Calvin T. Shepherd

Best Film Poster

Winner

SIPHON
Directed by: Veronica Small

Finalist

Tightrope Walker
Directed by: Terry Mills, Kali Williams

Best Historical Film

Exceptional Achievement

Apache Girl
Directed by: Richard Allen Pines

The Lore of Hill Top House – Murder, Madness and Baked Beans
Directed by: Cynthia M. Gayton, T. Jason Edwards

Winner

2004 An UN-SILENT Film
Directed by: Jaye Allison

Best Horror Film

Exceptional Achievement

A Mother’s Love
Directed by: Jason James Cross

Winner

Chase’s Shadow
Directed by: Brad Tessin

Best Indie Film

Exceptional Achievement

Custardish
Directed by: Torben van de Hanegraaf

Separation
Directed by: Vicky Zhuang Yi-Yin

Sunnyside
Directed by: Daisuke Kurata

Winner

Beautiful Violence
Directed by: Joey Medina

Finalist

Finding the End of the World
Directed by: Fabián Corres

Grave ‘n’ Breakfast
Directed by: Benedikt Keller-Zeller

Safe House 1618
Directed by: Calvin T. Shepherd

Timothy
Directed by: Tymika Chambliss

Best LGBTQ Film

Winner

The Trans World of Noel Lives and the Unlikely Heroes Act One
Directed by: Terry Mills

Best Low Budget Film

Exceptional Achievement

Downing The Anchors
Directed by: Nathanial D. House

Esame di lealtà (Examination of Loyalty)
Directed by: Salvatore Greco

PREGHIERA (Fiati Muti)
Directed by: Giorgio Deambrogio

Tylonoxicateroid
Directed by: J. Samuel Ryan

Winner

Attack of the Mayonnaise Sandwich Monster
Directed by: MCR/ELECTRIC OTTO

Finalist

2004 An UN-SILENT Film
Directed by: Jaye Allison

April: A Real Life Story
Directed by: Joerg Duske, Chantall Ford

Bomba dancing of Cuembe and Seis Corrido
Directed by: Abner Romero

Instant Karma
Directed by: Carlos Hernan Burgos, Cindy Myskiw

Passing
Directed by: Michael Ashcraft

REEL WOMEN
Directed by: Rachel Gregan

Smooth Talker
Directed by: Brent Leo Bouchard

Un-Mirrored
Directed by: Leonidas Stanescu

Untitled Interview
Directed by: Tommy Bonner

Best Mobile Film

Exceptional Achievement

Chips
Directed by: Terry Mills, Paul Renshaw

Winner

Imoceanation
Directed by: Kimber Leigh

Best Music Score

Exceptional Achievement

On / Off
Directed by: Nicolas P. Villarreal

Winner

Born To Be A Queen
Directed by: Iris Almaraz

Best Music Video

Exceptional Achievement

Palm Reader
Directed by: Corina Katt Ayala, Joaquin M Rosa

Winner

Break Even
Directed by: Matt Mahurin

Finalist

Born To Be A Queen
Directed by: Iris Almaraz

Best Producer

Exceptional Achievement

Finding the End of the World
Producer: Elsa Reyes, Rubén Bross, Mauricio Dart

Winner

Vulnerable Innocence
Producer: Charlene Elizabeth Doak-Gebauer

Best Quarantine Stories

Exceptional Achievement

Imoceanation
Directed by: Kimber Leigh

The Misfits Show. or Jazz for Breakfast
Directed by: Cathie Boruch

Winner

Hear My Protest Dance
Directed by: Jaye Allison, Charles Tyson Jr.

Best Sci-Fi Film

Winner

Detective Jack Berdett
Directed by: Arek Zasowski

Finalist

Chase’s Shadow
Directed by: Brad Tessin

SIPHON
Directed by: Veronica Small

Best Script or Screenplay

Exceptional Achievement

A Shared Man
Written by: Heidi Walter

Elvis the Bull
Written by: Kalynn Huffman Brower

SNOW
Written by: Christian Nielsen

Wolflike Grin
Written by: Demian Cuthbertson

Winner

CHIEF NIP
Written by: Dawn Brown

Finalist

Redemption: Queen of the Wolves
Written by: Stephanie Jacobsmeyer

Rosebud Lane
Directed by: John Richard Lacy

Best Short Film

Exceptional Achievement

The Treehouse
Directed by: Nicholas Winter

Timothy
Directed by: Tymika Chambliss

UnOrdinary Love
Directed by: Amanda Rosario Glass, Curtis Brown

Winner

Grave ‘n’ Breakfast
Directed by: Benedikt Keller-Zeller

Finalist

2004 An UN-SILENT Film
Directed by: Jaye Allison

Beautiful Violence
Directed by: Joey Medina

Ding Dong
Directed by: Robert Rankin Jr.

Disappear
Directed by: Veronica Narang

Masquerade
Directed by: Jason Pitts

Possessed by Aliens
Directed by: Demeter Lorant

Best Silent Film

Exceptional Achievement

Hear My Protest Dance
Directed by: Jaye Allison, Charles Tyson Jr.

Winner

THE RED CLOCK (2021)
Directed by: Alexandra Balda

Best Student Film

Exceptional Achievement

Be Free
Directed by: Samuel Owonte

Chase’s Shadow
Directed by: Brad Tessin

The Magician
Directed by: Brielle S. Carroll

Winner

Untitled Interview
Directed by: Tommy Bonner

Finalist

Breesa Dreamin’ In The Apple Tree
Directed by: Valera Ashcraft

in deep waters
Directed by: Francesca Beatrice Marie

Just Believe
Directed by: Nya Chambless

The Prejudiced Hierarchist
Directed by: Conform Cox

Best Unproduced Script

Exceptional Achievement

A LIFE TO LIVE FOR
Written by: SARAH HARVEY

Cochise Emergency
Written by: Leonard Jack Meenach

THE PROMISE
Written by: FRANK P MANCUSO, Chris J Adams

Winter Solstice
Written by: Armand Arekian

Winner

Passion Fruit
Written by: Samuel Frederick Ashkenazy

Finalist

When we enjoyed Halloween
Written by: Etsushi Watanabe

Best Web Series/TV Pilot

Exceptional Achievement

Cray
Directed by: Sonia Sawkar

Crystal: The Interview (Short)
Directed by: Skylar Barrett

Glossophobe
Written by: Lisa Nagy Isaacson

Walk A Mile In My Shoes
Directed by: Alvin Moore

Winner

Fugitive Superfan
Written by: Lisa Nagy Isaacson

Best Writer

Exceptional Achievement

Passion Fruit
Written by: Samuel Frederick Ashkenazy

Winner

Graham-Land
Written by: Colleen Frances Franklin

Screening
IS LIVE NOW